Producenci
Legalne grillowanie. Gdzie można używać grilla bez ryzyka mandatu?
Legalne grillowanie. Gdzie można używać grilla bez ryzyka mandatu?

Chęci to jednak za mało. Poza odpowiednim: towarzystwem, sprzętem, brykietem oraz menu, organizator powinien skupić się nad wyborem właściwego miejsca do grillowania. Źle dobrana lokalizacja może skutkować otrzymaniem mandatu , a nawet sprawą w sądzie.   

Wbrew pozorom nie można grillować wszędzie. Prawdą jest, że ustawodawca do tej pory nie stworzył żadnego przepisu, który zakazywałby przygotowywania potraw w ten sposób, we wskazanych miejscach. Można więc wnioskować, że to co nie jest zakazane jest dozwolone. Niestety, analizując jednostkowe przypadki trzeba wziąć pod uwagę nie tylko przepisy powszechnie obowiązujące (lub ich brak), ale także regulacje stanowiące źródła prawa niższego rzędu, do których określone grupy obywateli muszą się stosować. Chodzi o zapisy prawa miejscowego lub wewnętrzne regulaminy, dotyczące terenu, na którym miałoby dojść do biesiady.

zalety grill

Grill na działkę, grill do ogrodu

W najlepszej sytuacji znajdują się właściciele domków jednorodzinnych lub podmiejskich działek. Ich prawo do dysponowania zajmowaną nieruchomością jest najszersze. Jednak nawet oni nie mogą grillować bez umiaru. Ich wolność sięga tak daleko, dopóki nie stanie się uciążliwa dla osób mieszkających w bliskim otoczeniu. Zarówno dym, jak i towarzyszący spotkaniu hałas mogą zostać uznane za zakłócające porządek  publiczny lub ciszę nocną, jeśli świętowanie się przedłuży. Nieuprzedzeni o wydarzeniu sąsiedzi mogą poprosić o interwencję funkcjonariuszy policji, którzy mają prawo ukarać organizatora mandatem, na kwotę sięgająca nawet 500 zł.

Takie same zasady dotyczą użytkowników działek, położonych na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych. Ponadto zobowiązani są oni do przestrzegania regulaminu konkretnego ROD w tej kwestii. Ogólne regulacje, stworzone przez Polski Związek Działkowców zakazują na przykład stawiania, na posesjach murowanych urządzeń typu grill. Oznacza to, że legalne jest tylko biesiadowanie przy przenośnych urządzeniach.

Grill na balkon

Zgodnie z zasadą „Wolnoć, Tomku, w swoim domku” właściciele mieszkań, wykorzystują balkon - część składową, należącej do nich nieruchomości do przygotowywania potraw z grilla. Nie zawsze jest to rozwiązanie zgodne z prawem. Rozstrzygające w tym przypadku są przepisy wewnętrzne zarządcy budynku (spółdzielni albo wspólnoty mieszkaniowej). Jeżeli podmiot ten nie wypowiadał się na temat grillowania, rozpalając urządzenie należy pamiętać o niesprawianiu uciążliwości sąsiadom, którzy mogę nie być zadowoleni z ulatniających się z grilla zapachów.

Dodatkowo wypada pamiętać o obowiązku korzystania z nieruchomości w sposób nieutrudniający korzystania z niej przez innych współwłaścicieli oraz współdziałania z nimi w ochronie wspólnego dobra, nałożonego na każdego właściciela mieszkania przez artykuł 13 ustawy o własności lokali.

W skrajnych przypadkach, gdy zachowanie grillującego doprowadzi do wezwania odpowiednich służb, będzie on zmuszony do pokrycia kosztów interwencji, a także może odpowiadać przed sądem za usiłowanie podpalenia.

Grill na plażę

Grillowane specjały najlepiej smakują na świeżym powietrzu. Jednak plener, plenerowi nierówny. Artykuł 82 § 3 Kodeksu wykroczeń stanowi, że ten kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

Poza znajomością powyższego przepisu, przed rozpaleniem grilla w miejscu publicznym warto dowiedzieć się, kto jest właścicielem gruntu i jakie zasady na tym terenie wprowadził. Na przykład włodarze gminy mogą zakazać rozpalania grilla na plażach, leżących w ich właściwości miejscowej.

Najbezpieczniejszym wyjściem jest zaplanowanie imprezy w jednym ze specjalnie przeznaczonych do tego celu miejsc. Coraz częściej na osiedlach lub w parkach wyznaczane są lokalizacje, w których znajdują się stoły, zadaszenia, a nawet ruszty, pozwalające biesiadować bez stwarzania zagrożenia pożarowego dla okolicznej flory. Jedynym obowiązkiem uczestników jest posprzątanie po sobie.

Bez względu na to w jakim miejscu planowane jest grillowanie, warto wybrać urządzenie, które pomoże zmniejszyć ilość immisji, czyli negatywnych skutków dla sąsiadów. Grill SAfire pozwala na szybkie przygotowanie, zdrowych i pysznych potraw bez dymu, a co za tym idzie bez skarg od osób przebywających nawet w jego bliskim położeniu.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl